Vanquish Oyun İncelemesi

Vanquish Oyun İncelemesi

Vanquish Oyun İncelemesi...Mevzu çoktan kapandı ama Uzak Doğu henüz bunun farkında değil. Rusya, demir perde, komünizm anahtar kelimeleri çoktan oyunlardan çıktı. Yerine Afgan’lar, Arap’lar ve diğer Orta Doğu kokan kelimeler geldi. Uzak Doğu’nun bu kültüre alışması uzun süreceği için onlar daha kolay bir yola, eskiye başvurdu ve Rusya’yı yattığı yerden kaldırdı; dünyaya bile değil, uzaya yerleştirdi.

Vanquish Oyun İncelemesi
Vanquish Oyun İncelemesi

“Büyük Rusya İmparatorluğu” Amerika’yı tehdit ediyordu. Amerika çaresizdi çünkü Rusya uzaydaydı. Uzayda ve çok güçlü bir uydu sistemine sahip olan Rusya, aynı zamanda acımasızdı da. Bir gün, Amerikan rüyası kendi pembe hayal aleminde hoş bir gün yaşamakta iken, Rusya o uyduyu harekete geçirdi. Cehennem yeryüzüne indi adeta. Binalar yıkıldı, sular köpürdü. Uydu, kocaman bir şehri, mikrodalga fırına sokmuştu sanki. İnsanlar bu dalganın etkisiyle ölmüş ve Amerika, görülmemiş bir saldırıyla karşılaşmıştı.

Vanquish Rusya ve Amerika Arasında Geçen Bir Savaşı Anlatıyor

Rusya’nın tek bir isteği vardı: Koşulsuz ve karşılıksız boyun eğme… Amerika’ya boyun eğecekti, ya da NY şehri, 10 saat sonra yok olacaktı. Amerika, güçlü olduğunu vurgulamak istercesine bu isteğe göz yummadı ve Rusya’nın uzaydaki üssüne saldırı başlattı. İşin içine robotlar karıştı, uzay gemileri iniş yaptı ve nihayetinde tarihteki en büyük savaş başlamış oldu…

Kostüm dediğin böyle olur Bu savaşta Rusya tarafında olup onları kontrol etmek vardı ama elbette yine Amerika’nın tarafındayız. Amerikan ordusunun bir numaralı askeri konumunda, savaşın en önemli anlarında yer alıyoruz. Bu denli önemli bir karakter olmamızdaki en büyük neden de giydiğimiz kostüm. Aynı Crysis’teki Nomad gibi, Sam’in sahip olduğu kostüm de birçok hoş özelliğe sahip. Sam, giydiği kostüm sayesinde mükemmel bir zırha sahip oluyor. Jet iticileri sayesinde yerde kayarak metrelerce ilerleyebiliyorsunuz.

Vanquish ARS Modu
Vanquish ARS Modu

Vanquish ARS Modu

Sam bir kaçma hareketinden sonra veya zırhı aşırı hasar aldığında ARS modu denen bir moda geçiyor ve zaman yavaşlıyor. Zamanın yavaşlaması, size bulunduğunuz zor durumdan kurtulmak için yeterli zaman kazandırıyor ve bu sırada daha iyi nişan alabildiğiniz için birkaç düşmanı da beraberinizde götürebiliyorsunuz.

Vanquish Oynanışı ve Grafikler

Ortaya karışık Vanquish’i oynadığım süre boyunca, oyunun sürekli diğer oyunlardan etkilendiğini düşündüm. Gears of War’a zaten fazlasıyla benziyor oyun. MGS’nin boss savaşları da bu oyunda. Halo’nun yoğun düşman kapasitesi, Modern Warfare’ın takım halinde ilerlemeli oynanışı, Killzone’un önceden hazırlanmış ve oyuna yedirilmiş sahneleri… Tüm bunlar Vanquish’te toplanmış ve haliyle Vanquish, şahane bir oyun olmuş. Tutorial kısmını saymazsak, oyun öylesine hızlı başlıyor ki yukarıda saydığım oynanış şekillerinin hepsini çok kısa bir sürede test etmiş oluyorsunuz. Bir ton asker önünüze atılıyor, siper alıp onları vururken takım arkadaşlarınız tam yanınızda yere düşüyor, kocaman bir gemi savaş alanının üstünde patlıyor ve her şey geçti derken devasa bir robot yerden fırlayıp size yüzlerce roket fırlatıyor… Ancak aksiyonu bol animelerde göreceğiniz türden manzaralardan bahsediyorum burada. Vanquish’te aksiyon ve yıkım, hiçbir zaman dinmiyor…

Vanquish Oyunu Senaryosu
Vanquish Oyunu Senaryosu

Vanquish’teki bir güzel özellik de oyuna nasıl başladıysanız, öyle devam etmesi. Karakteriniz yepyeni özellikler kazanmıyor veya sahip olduğu özelliklerden bir şey kaybetmiyor. Ancak bazı düşmanlardan düşen “upgrade” hologramlarıyla silahlarını güçlendirebiliyor, o kadar.

Sam’in sahip olduğu silahlar, hali hazırda yeterince güçlü aslında. Heavy Machine Gun, Assault Rifle ve Shotgun başlangıç silahları. Daha sonra Sniper Rifle’lar, Rocket Launcher’lar Laser Attack Gun’lar, Disc Launcher’lar ve dahası karşınıza çıkıyor. Bu kadar hızlı oynanan bir oyunda Sniper Rifle’ın yeri olmadığını düşünüyordum ama baktım ki aslında çok işe yaraması gereken Laser Attack Gun (Seçilen hedeflere lazer atıyor.) pek bir anlamsız kaldı… Size tavsiyem, her türlü silahı deneyip oynayış şeklinize uygun olanları yanınızda taşımanız.

Vanquish Oyunu Senaryosu

Senaryo hiçbir zaman sizi çok şaşırtıp oyuna bağlamıyor ve zaten oyunun böyle bir şey amaçladığı da yok. Vanquish’i oynayacaksanız, bolca robot vurmak ve bunu, inanılmaz bir görsellikte yapmak tek amacınız olmalı. Ben yaptım, yapıyorum ve çok eğleniyorum!

Eğer bir Rus askeri, size kendinden büyük bir robotun tepesindeyken ateş ediyorsa, önce o Rus askerini indirin. Böylece robot boşa çıkmış olacak ve onu kontrol edebileceksiniz. Aynı şekilde oyundaki tüm taretler de kullanılmak üzere sizi bekliyor. Düşman tanıma teknolojisi Bu teknolojinin mimarı benim, onu belirteyim. Ayrıca şunu da eklemeliyim ki bu oyundaki düşmanların çoğu fasa fiso. Yine de ne demişler, “dostunu uzak, düşmanını yakın tut.” (Bahse girerim ki doğru söyledim…)

Vanquish Oyunundaki Kırmızı Robotlar

Bir robot neden kırmızı olur? Cevabı basit: Rusya ordusunun askeri olduğu için. Misal Türkiye’nin robotları olsaydı, o zaman da kırmızı-beyaz olurdu büyük ihtimalle. Brezilya’nınkiler hayli ilginç olurdu. Libya desen… Her neyse. Bu robotlardan oyunda bolca göreceksiniz. Bazıları makineli tüfek taşıyacak, bazıları roket atar. Kimi saklanacak, kimi ölmeye yakın yuvarlanarak yanınıza gelip kendini patlatmaya çalışacak. Bunlardan bir tanesi bile, eğer dikkat etmezseniz tehlike yaratabiliyor; aynı Gears of War’daki herhangi bir asker gibi… “Kırmızı robot buldun vur, bu robotu gördün kaç!” demiş. Oyundaki en tehlikeli robotlardan bir tanesi bu çünkü. Ne zaman, nerede karşılaşacağınızı da bilemiyorsunuz üstelik; bir grup kırmızı robotun arasında geliveriyor. Donanımı sağlam, cephanesi sınırsız. Neyse ki zırhı çok iyi değil de elimizdeki herhangi bir silahla canını yakabiliyoruz. Yine de LFE Gun ile onu yakınınıza sokmamaya ve roketatar ile de kısa sürede yok etmeye bakın.

Normal şartlar altında, yani ayaklarınız yere basarken bu robotlardan göremiyorsunuz. Onlar daha çok siz bir hava aracındayken başınıza musallat oluyor. Sahip oldukları makineli tüfek çok tehlikeli sayılmaz fakat genelde grupça saldırdıkları için başınıza bela olmaları da pek zaman almıyor. Onlarla karşılaştığınızda hızlı davranıp hepsini en kısa sürede düşürmeye bakın.

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir