The Last Guardian Oyunu İncelemesi

The Last Guardian Oyunu İncelemesi

The Last Guardian Oyunu İncelemesi… ICO ve Shadow of the Colossus dünyanın en iyi oyunları arasındadır. Aslında kime sorarsanız sorun, bu oyunlar mutlaka o kişilerin favorisidir. Tabii ki ancak ve ancak bir PlayStation sistemine sahiplerse.

Bildiğiniz üzere ICO ve Shadow of the Colossus PlayStation 2’ye özel hazırlanmıştı ve PS2 sahibi olmayanlar, bu oyunları da göremedi, oynayamadı, mahrum kaldı bu güzel yapımlardan.

The Last Guardian’dan faydalanamayacak oyuncuları da söyleyebilirim: PS3’e sahip olmayan herkes. Bu oyunu PS3 dışında hiçbir sistemde göremeyeceğiz ve emin olun, The Last Guardian çıktığında, incelemeleri bir bir yayımlandığında, bu oyunu oynamak için bir PS3 peşinde koşacaksınız.

ICO olsun, Shadow of the Colossus olsun, bu oyunların türlerini anlatmak oldukça güç. Adventure desen değil, aksiyon desen hiç değil… Bulmaca? Belki biraz ama tam anlamıyla, o da değil. The Last Guardian da Team Ico’nun elinden çıkan üçüncü oyun olduğu için, bu “esrarengiz tür”deki yerini alıyor.

The Last Guardian Oyunu İncelemesi
The Last Guardian Oyunu İncelemesi

The Last Guardian Oyunu Konusu

Oyunda ne yaptığımızı bilmiyoruz. En azından şimdilik… Kontrolümüzde ufak bir çocuk var ve adı bile henüz belli değil. (Belki de hiç belli olmayacak.) Bu çocuğun yapabildikleri çok kısıtlı. Yürüyor, koşuyor, yine kendinden beklenmedik bir güç sergileyip birçok yere tutunup çıkabiliyor ve bir takım eşyaları kaldırıp atabiliyor. Ufaklığın bir silaha sahip olup olmayacağı bile hala bir muamma.

The Last Guardian Trico
The Last Guardian Trico

The Last Guardian Trico

Ufak arkadaşımızın ötesinde bizi kuşla köpek karışımı olan büyük yaratık ilgilendiriyor. Onun adı Trico. Trico sadık bir evcil hayvandan farklı değil. Hareketleri, mimikleri, tüm davranışları bir köpeğinkine fazlasıyla benziyor. Daha doğrusu, her anlamda evcil olma potansiyeli olan birçok hayvanı andırıyor.

Trico itaatkar bir hayvan da sayılmaz üstelik. Evinde köpek besleyenler bilir; köpekler söylediklerinizi duyar, anlar ama isteğinizi yerine getirmeyebilir. Eğer ilgisi başka yöndeyse, eğer o komutu yapamayacak kadar tembelse, sizi dinlemez.

Trico’da da durum farklı değil. Kuş tüyleriyle kaplı bu enteresan hayvan da sizi canı istediğinde dinliyor lakin onu kandırabiliyorsunuz. Örneğin oyunun bir kısmında, yükseklerde bir yere çıkmak istiyoruz. Oraya ulaşmamıza da hiçbir şekilde imkan yok. Trico’nun ilgisini çekebilecek bir varil buluyoruz. İçinden şöyle güzel kokular gelen… Onu çıkmak istediğimiz katın balkonuna fırlatıyoruz. Trico kokuyu alıyor ama o da aşağıda olduğu için uzanarak, burnunu varile yaklaştırarak ön patilerini o kata atıyor. Biz de fırsat bu fırsat, tüylerine tutunarak üst kata çıkıyoruz.

Açıklananlara göre Trico’nun bizimle münasebeti oyun ilerledikçe daha da güçlü bir bağa dönüşecek. Söylediklerimize daha çok itaat edecek, bizi korumak için kendini tehlikeye atabilecek. Trico’nun illa ki bizi koruması gerekiyor zira kontrol ettiğimiz karakterin düşmanlarına karşı hiçbir savunması yok. Ancak hızını kullanarak, zırhlı düşmanlarını alt edebiliyor fakat genel anlamda sıradan bir çocuktan farksız.

The Last Guardian Oyunu Grafikleri ve Animasyonlar
The Last Guardian Oyunu Grafikleri ve Animasyonlar

The Last Guardian Oyunu Grafikleri ve Animasyonlar

Oyunda çeşit çeşit düşman ve karakter bulunmayacağını düşününce, The Last Guardian’ın neden bu kadar iyi animasyonlara sahip olduğunu da daha iyi anlıyoruz. Yapımcıların uğraşması gereken tonla başka konu yok çünkü. Bu bağlamda da her iki karakter de o kadar gerçekçi ve o kadar doğal hareket ediyor ki sadece çeşitli hareketleri nasıl yapacaklarını görmek için bile oyunda zaman harcayabileceğimizi düşünüyorum. Trico’nun başıboş kaldığında yaptıkları, karakterimizin Trico’yla etkileşim halindeyken yaptığı hareketler… Bunların hepsinde görülen animasyon kalitesi, şu an için bile inanılmaz.

Yavaş ama her anlamda “güzel” bir oyun olacak The Last Guardian. Farklı bir oyun arayanlar, şimdiden bu oyuna gözlerini diksin derim.

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir