Star Wars: The Force Unleashed II

Star Wars The Force Unleashed 2 İncelemesi

Bu ay ne oyun yaptı arkadaşlar yahu… Birinden kalktım diğerine oturdum. Resmen hayatım bir film
şeridi gibi karelere sıralandı. Çoğu ay ne oynamam gerektiğini önceden belirlemem bile. Zaten oyunlar belirli aralıklarla gelir ve doğal bir süreçte onları oynarım. Bu ay ise listemi önüme koydum, oyunları bir yana; açtım takvimi, “Şu tarihte bu oyunu oynamalıyım. Bu oyunu şu kadar günde
yazısıyla birlikte bitirmeliyim, şu oyunu ise…” şeklinde cümleler kurdum. Ondan sonra diyorlar ki “Oyun oynayıp para kazanıyorsunuz.” Maraton gibi oyun oynayın da bakın bünyeniz nasıl tepki veriyor. Kaçırdığım buluşmaların, partilerin, doğum günlerinin haddi hesabı yok.

Neyse ki oyunlar güzeldi. Vanquish çok iyiydi misal. Fallout New Vegas… PS Move oyunları. Ve Star Wars! Uzun süredir bekliyordum bu oyunu. Kaç gün kaldı, daha ne kadar beklemeliyim derken sonunda geldi. Demosunu da oynamamıştım özellikle; tüm eğlenceyi oyunun kendisiyle yaşamak
istiyordum. Sonunda tüm bunlara muvaffak oldum ve çok mesudum. (Yurttan sesler korosu bildirdi.)

Star Wars The Force Unleashed 2 Oyun İncelemesi
Star Wars The Force Unleashed 2 Oyun İncelemesi

Star Wars The Force Unleashed 2 Konusu

Nerede kaldığımızı hatırladığınıza inanıyorum; Starkiller Vader’a ihanet edip Palpatine’e saldırmıştı. İkinci oyuna ise Starkiller’ın klonu olarak oyuna başlıyoruz ve Vader bizi bir teste tabi tutuyor. Bir klon olmasından kaynaklı olarak, Starkiller orijinal Starkiller’ın anılarına da sahip ve bunlar onun
karanlık tarafa tam bir bağlılık sağlamasında engel oluşturuyor. Vader, önceki bozuk klonlara yaptığı gibi bu klonu da öldürecekken Starkiller kaçıyor ve direnişçilere katılıyor. Starkiller’ın İmparatorluk üssünden kaçışı sırasında oyunu nasıl oynayacağımızı da öğreniyoruz.

Karakterimiz çift ışın kılıcıyla oyuna başlıyor ve bu yüzden de bir hayli güçlü. Force Push ve Force Lightning güçleri de Starkiller’ın fabrika çıkışında mevcut. Bu güçleri dilerse tekil olarak kullanabiliyor, dilerse de komboların arasına serpiştirip standart kılıç saldırılarını daha da güçlü bir hale sokuyor.

Star Wars The Force Unleashed 2 Oynanışı
Star Wars The Force Unleashed 2 Oynanışı

Star Wars The Force Unleashed 2 Oynanışı

Genellikle birkaç tip düşmana karşı savaşıyoruz; aynı önceki oyundaki gibi. Bildiğimiz Stormtrooper’lar, güce direnci fazla olan Acolyte’ler ve, güce direnci olmayan ama ışın kılıcı saldırılarına karşı dayanıklı olan askerler ve robotlar. Robotların her türlüsünü yenmek biraz daha zor çünkü ya üstünüze lazerleri boşaltıyorlar, ya da roketleri bir bir üzerinize gönderiyorlar. Lazer ışınlarından korunmak için gard almak yeterli fakat roketler için gard alıp beklememeniz lazım; roket
tam size isabet edecekken gard almak, o roketin sahibine geri dönmesine yol açıyor.

Starkiller çift ışın kılıcıyla rüzgar gibi esiyor. Push ve Lightning güçler ide gayet iyi. Bunların dışında kılıçlarını ileri fırlatma, etrafındaki düşmanları geri püskürtmek için bir güç alanı yaratma, tüm cisimleri ve birçok düşmanı havaya kaldırma ve düşmanlarının akıllarını karıştırma gibi güçleri de bulunuyor. Kılıçları gönderme işi biraz riskli çünkü geri gelene kadar üstünüzü başınızı yırtıyorlar. Repulse adındaki güç alanı mevzusu ise çok işe yarayan bir güç. Etrafınız sarıldığında bunu kullanın ve herkesin nasıl dört bir köşeye dağıldığını izleyin. Mind Trick adındaki yeni gücümüz ise düşmanlarınızı birbirine düşürmeye yarayan, hoş bir özellik. Eğer düşmanınızın çevresinde bir arkadaşı yoksa da kaldırıp kendini bir yerden atıveriyor.

Star Wars The Force Unleashed 2 Tecrübe Puanı Nasıl Kazanılır?

Oyun boyunca her türlü düşmandan ve çevredeki birçok parçalanabilen nesneden tecrübe puanı kazanıyoruz. (Gerçekten çevrenizdeki her şeye kılıç sallayın; uyduruk bir heykelden bile tecrübe puanı düşebiliyor.) Daha sonra bu puanları yeteneklerimizi geliştirmek için kullanıyoruz. Tavsiyem şu ki öncelikle ışın kılıcınızın gücünü üçe (Maksimum verebileceğiniz puan.) tamamlayın. Ardından Lightning ve Repulse’ı adam edin. Ancak bunlardan sonra diğer güçlerinize puan yatırmaya başlayın ki oyunda daha kolay ilerleyin.

Her ne kadar gücün karanlık tarafını kullanan, hali vakti yerinde bir savaşçı olsak da sağlık puanı açısından çok da iyi durumda sayılmayız. O yüzden karşınıza altı tane Stormtrooper çıktığında, bunları birer yem gibi görmemeli ve fazla oyalanmadan, kısa sürede onları yenmelisiniz. Yoksa ellerindeki silahlarla sizi öldürmeyi başarabiliyorlar. Karakterinizin sağlık ve güç puanını artırmak için de etrafta renkli hologram kutular bulacaksınız; bunları da kaçırmamaya dikkat edin.

Star Wars The Force Unleashed 2 Grafikleri Nasıl ?

Oyunu anladık. Grafikleri de anlayalım. Grafikler çok iyi arkadaşlar. Renkler, tasarımlar… Hepsi harika. Gorog’la kapıştığımız, havada asılı olan bir şehirde geçen bölüm özellikle çok hoşuma gitti.
Havok motoru ise yine iyi işliyor ama her türlü cismin, herhangi bir ağırlığı yokmuş hissiyatında dağılması yine rahatsız edici. Ayrıca yine, önceki oyundan hiçbir fark olmadan, prodüksiyonda eksiklikler göze çarpıyor. Bazı bölümler o kadar tek düze geçiyor ki önceden ayarlanmış sahneleri
mumla arıyorsunuz. Bu sahneler devreye girdiğinde ise ses geri planda kalıyor, kamera açıları gösterilmemesi gereken yerleri gösteriyor.

Bir önceki oyunun üzerine pek az eklenti yapıldığını, oyunu oynayınca siz de göreceksiniz. Bu çok kötü bir şey değil ama önceki oyunun hatalarının da aynen muhafaza edilmesi demek. Star Wars evrenini iyi yansıtan bir oyun olduğu gerçeğini kabul ediyorum lakin daha iyisi olabileceğini de düşünüyorum. Yine de aksiyon oyunlarını seviyorsanız, düşünmeden satın alabileceğiniz bir yapım.

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir