Quantum Theory İnceleme

Quantum Theory Oyunu İncelemesi

Bu tarzda bir başlık atmamın sebebini yazının ilerleyen kısımlarında anlayacaksınız, merak etmeyin. Şimdi Quantum Theory (QT) oynarken yapmamız gereken bazı şeyler var. Misal; cips, çerez gibi aperatiflerden uzak durmak ve aynı zamanda da etrafımızda içecek bulundurmamak bunların en başında geliyor. Bir de oyunun sesini bolca açmak gerekiyor. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra artık oyuna geçebilirsiniz. Buyurun…

QT’ye adımınızı atar atmaz heyecan dolu bir koşuşturma başlıyor. “Neredeyim?”, “Neden koşuyorum?”, “Bir dakika; yanımdaki bu kız da kim?” gibi soruları siz daha sormaya başlarken, oyun bizi tuşları öğrenmemizi sağlayan bir “tutorial” bölüme sokuyor. Yanımızdaki güzel bayanı içeride bırakmak suretiyle kaçtığımız bir yapı var. Bu bina aslında oyuna aynı zamanda bütün anlamını da kazandırıyor.

Quantum Theory Konusu - Post Apokaliptik Dünya
Quantum Theory Konusu – Post Apokaliptik Dünya

Quantum Theory Konusu: Post Apokaliptik Dünya

Quantum Theory , post apokaliptik dünyada geçiyor. Yani insanlığın neredeyse yok olduğu ve bilinmeyen güçler tarafından etki altında olan bir dünyası var. “Ark” adı verilen yapılar, genelde içlerinden çıkılması imkansız binalar ve biz oyunun henüz başında bunlardan bir tanesinden ziyadesiyle kaçıyoruz. Devamındaysa bir grup askerle birlikteyiz; henüz sorgumuz bitmeden başlayan yaratık saldırısı karşısında, bu askerlere yardım ediyoruz ve böylece oyun da başlamış oluyor.

Oyun hem kamera açısı olarak, hem de yapı olarak Gears of War’u bir hayli andırıyor. Bolca siper bulunan haritalarda, saklanarak ve taklalar atarak düşmanlarımızı yok etmeye çalışıyoruz. Ana karakterimiz olan Syd, bir seferde üç tane farklı silahı taşıyabiliyor ki bu bir hayli tatmin edici bir rakam. İkiden çok silah taşıyabilmek, bu tarz oyunlarda daima iş yapmıştır.

Genel hatlarıyla bölümlere ayrılmış olan haritalarda, belirli görevleri yaparak o haritayı tamamlıyor ve bir sonraki kısma geçiyoruz. Bu arada bir miktar şehir görevi yaptıktan sonra kendimizi daha önce kimsenin giremediği ya da girdiyse de geri dönemediği, şehrin ortasına kurulmuş koca bir bina içerisinde buluyoruz. Amacımızsa bu binayı yok etmek!

Quantum Theory Oyunu İncelemesi
Quantum Theory Oyunu İncelemesi

Quantum Theory ve GOW Arasındaki Müthiş Benzerlik

Yazılarımı takip edenler, çoktan bir kıllık olduğunu anlamışlardır. Bir tedirginlik oluşturmuşumdur beni tanıyanlara. Hani az önce oyunun GoW’a benzediğini söylemiştim ya, hah, benzemiyor. Yani kopyası ama o kadar kötü bir kopya olmuş ki anlatamam. Neresinden başlasam, bilemedim. Bir kere her yer siper alınmayı bekleyen cihazlar ve mevziler ile dolu ve sürekli olarak bir siperden diğerine geçiyoruz. Geçtiğimiz her bölgeden sonraysa benzeri bir bölüm bizi bekliyor. Kısacası bütün bölümler aynı dersem hiç de yalan söylemiş olmam.

Peki düşmanlara ne yapacağız? Birkaç tane farklı düşman modelinden öteye gidememiş QT. Artık çizmek mi istemediler ya da Japonya’ya ayrı bir bağlılıklarımı var, o kadarını bilemem. Bir de beyinden biraz yoksun kendileri. İyi yaptıkları tek şey, savaş esnasından tıfıl tıfıl yan tarafımıza geçip açık olduğumuz yerden bize ateş etmek. Fakat ben daha geçebilen çok azına rastladım zira adamın geldiği belli, bir de ateş ede ede bunu yapmaya çalışıyor! Yok artık!

Siper alma sistemiyse önce düşmanlarda, sonra da bizde patlıyor. Düşmanlarımız sırtlarını bir duvara verdiğinde kilitlenip kalıyorlar. Yani ateş ettiğim anda siperden çıkıyor, durduğumdaysa yine arkasına geçiyorlar. Bizim içinse durum bambaşka. Arkadaş, duvarın arkasında nasıl delik deşik oluyorum ben, birisi bana bunu açıklayabilir mi?

Quantum Theory Oyunundaki Silah Çeşitleri
Quantum Theory Oyunundaki Silah Çeşitleri

Quantum Theory Oyunundaki Silah Çeşitleri

Silah konusunuysa hiç sormayın; çünkü cevap olarak “bildiğiniz” diyeceğim. Karakterimize özel olan silah hariç, neredeyse Quantum Theory’ye özel hiçbir silah yok. Bir makineli sevdasıdır gidiyor, ben bir onu anlayamadım. Ayrıca o iş sadece Warhammer 40K’da güzel oluyor, başkası yapmasın mümkünse…

Vapurlar falan Aslında baya bir süre oynadım Quantum Theory ‘yi ki zaten sekiz saatlik oyun ömrü olması, kendisini bitirmeme bile sebep oldu. (Ne yapayım, oyun yoktu!) Yine de oyun fazlasıyla naylon. Yetmezmiş gibi bir de GoW kopyası resmen. Hani hadi kopyaladınız, bari üzerine bir şeyler ekleyin be adam! Neyse, kızdım işte yine birilerine. Neden böyle yapıyor bu adamlar?

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir