Quantum Conundrum Oyunu İncelemesi

Quantum Conundrum Oyunu İncelemesi

Quantum Conundrum Oyunu İncelemesi…Kim Swift’in yeni zeka küpü, Quantum Conundrum Portal’ın yaratıcısı Portal’dan ve Valve’dan elini ayağını çekip Ayça’nın arkadaşı oldu. Olmadı olmadı, tamam ama olsaydı eminim Ayça acayip mutlu olurdu zira kendisi, yani Ayça, tam bir Portal delisi olduğunu her noktada kanıtlamaktan kendini alamıyor. Konumuzsa Ayça değil, Kim Swift’in yeni oyunu, daha doğrusu yeni Alzheimer düşmanı Quantum Conundrum.

Quantum Conundrum Oyunu Konusu
Quantum Conundrum Oyunu Konusu

Quantum Conundrum Oyununun Konusu

Bu oyun beyne iyi geliyor, sinirleri alıyor. Oyunda öldürmek, savaş, kan, vahşet, bunların hiçbiri yok. Onun yerine ne var, deli bir profesör ve yeğeni… Profesörümüz Quadwrangle’a deli dedim çünkü kendisi, kendisini paralel bir boyuta istemeden hapsetmiş durumda. Onu bulma görevi de evine misafir olarak gelen yeğenine kalmış durumda. Profesör kaybolmadan önce, büyük bir icat yapmış ve paralel boyutlara nasıl geçileceğini keşfetmiş. Bunu sağlayan cihaza da İnter Dimensional Shift (IDS) adını takmış. (Bunu profesör değil, her şeye bir isim vermeye bayılan Swift ablamız yapmıştır olsa olsa.)

Quantum Conundrum Oynanışı

IDS cihazı bir bölgenin fiziksel özelliklerinin aynen korunmasını sağlıyor fakat farklı boyutlarda, bu bölge farklı güçlere maruz kalıyor. Daha yakın bir örnek gelmedi aklıma ama Soul Reaver’ı hatırlar mısınız? Kain arkadaşımız o oyunda istediği zaman boyut değiştiriyor ve ruhlar alemine geçerek, önündeki bazı engelleri aşıyordu. Quantum Conundrum’da da bundan biraz farklısını yapıyoruz. Hayır, ruhlar alemine geçmiyoruz ama mesela her şeyin yumuşak ve hafif olduğu bir boyuta geçiş yapıyoruz.

Quantum Conundrum Oyunu İncelemesi
Quantum Conundrum Oyunu İncelemesi

Burada her türlü cisim, olduğundan çok daha hafif. Dolayısıyla ağır bir kasayı kaldırıp atabiliyor veya bir yerlere koyabiliyoruz. Bir başka boyutta yerçekimi tersine işliyor. Aşağıda olan şey yukarı çıkıyor ve birçok cismi bir asansör veya “düğmeye basacak obje” olarak kullanabiliyoruz. Açıklanan bir diğer boyuttaysa zaman yavaşlıyor, böylece hızla dönen fanların arasından bir şeyleri geçirebiliyoruz. Tüm bu özellikler, her biri profesörün bir projesi, bir deney alanı olan bölgelerde geçiyor. Her deney alanında da bir tane Dynamic Object Linear Ligation Interface, kısaca DOLLI bulunuyor.

Quantum Conundrum Yardımcı Robotu Dolli
Quantum Conundrum Yardımcı Robotu Dolli

Quantum Conundrum Oyunu Yardımcı Robotu Dolli

DOLLI yardımcı bir robot. Deneyler ters gitmesin, dünya tersine dönmesin diye deneyleri kontrol ediyor. DOLLI’nin bize oyunda faydasıysa kilit objeleri yanlışlıkla yok edersek, yerlerine yenisini koyabilmesi. Örnek bir bulmacayla bağlayalım konuyu:

Düşünün ki bir kasayı, A noktasından B noktasına götürmeniz isteniyor. Kasa ağır, o zaman ne yapıyoruz, hemen “hafif boyut”a geçiyoruz. Kasayı aldık, taşıyoruz taşıyoruz ama yükseğe çıkaramıyoruz. “Yerçekimi boyutu”na geçiş yapıyoruz ve kasanın yönü değişiyor. Şimdi kasayı tutup ileri fırlatmalıyız ama onunla birlikte ilerlemeliyiz ki biz de eşiği geçelim. Bunun için de hafif boyuta geçiyor, kasayı atıyor, hemen zamanı yavaşlatıp kasaya atlıyor, ardından yerçekimi boyutunu bir açıp bir kapıyoruz ki kasanın üstündeyken sörf etkisi yaratabilelim… Anladığınız üzere oyunda bin bir türlü bulmaca olacak ve çözmek için de birçok enteresan yol deneyeceğiz. Sağlam bir sabır isteyeceğini düşünüyorum oyunun ama Kim Swift’in yaratıcılığına da hayır diyemem doğrusu.

Portal’dan sonra… Airtight Games’in yapımcı koltuğunda oturduğu ve Square Enix’in dağıtacağı oyun, bahar aylarında PC’de, PS3’te ve Xbox 360’ta boy gösterecek. Yani o vakte kadar, Portal 2 rahatlıkla bir kez daha oynanır; değil mi?

Binbir Surat Quadwrangle

Binbir Surat Quadwrangle oyunda birçok farklı boyuta geçebileceğimizden bahsettim. Bu boyutların özelliklerini de anlattım, okumadıysanız bu kutudakiler de size pek bir şey ifade etmeyebilir. Farklı boyutlara geçtiğimizde, bir renk paletinden öte, mekandaki bazı nesneler de ilginç farklılıklar gösterecek. Örneğin duvardaki tablolar… Bulunduğumuz boyutta profesörün portresi azimli bir bilim adamının resmini çizerken, hafif boyuta geçtiğimizde beyaz bir tavşan kostümü giymiş olarak aynı yerde yer alacak. Yerçekimi boyutunda çerçevenin sadece üst kısmında gözükecek profesör; sadece birer ayak olarak. Zaman boyutundaysa profesör saatine sabırsızca bakarken görülecek.

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir