Phantasy Star Portable 2 İnceleme

Phantasy Star Portable 2 Oyunu İncelemesi

Phantasy Star Portable 2 Oyunu İncelemesi… Bence artık her alet internete bağlanmalı. Bilgisayarlar bağlanıyor, telefon bağlanıyor, konsollar bağlanıyor… Mesela evimiz toptan internete bağlanabilmeli bana sorarsanız. Ofisteyken evimde ne oluyor, ne bitiyor internet üzerinden izleyebilmeliyim. Uzaktan kombiyi yakabilmeliyim ki evime geldiğimde sıcak bir ortamla karşılaşayım. Veya fırını yakabileyim ki içindeki yemek ben gelene kadar hazır olsun. Neyse, evi falan geçtim ama bu oyun cihazları mutlaka internete bağlanabilmeli artık.

PSP piyasaya çıktığında, bu konuda öncü olacağını düşünmüştüm ama tüm olay fos çıktı. PSP’deki oyunların multiplayer özellikleri, “yerel ağ” sınırlamasına sahipti hep. Online olarak oynanabilen oyunlar pek az sayıda kaldı ve bu özelliği olan oyunların sunucuları da genellikle boştu nedense. Oysa ki olması gereken, Phantasy Star Portable 2’nin sahip olduğu özelliklerin, her oyunda olmasıydı… Her yerde, her zaman Bilgisayarlarda oynanabilen online oyunları ufak birer el cihazında oynayabilseydik, bu dünya kesinlikle daha farklı bir yer olurdu. Bunu da ancak Phantasy Star Portable 2’yi oynadıktan sonra idrak edebildim çünkü bir MMORPG’yi istediğimiz yerde oynayabilmek çok ayrı bir keyifmiş.

Phantasy Star Portable 2 Oyunu İncelemesi
Phantasy Star Portable 2 Oyunu İncelemesi

Phantasy Star Portable 2 Oyunu Konusu

Senaryosu hiçbir zaman akılda kalıcı olamamış olsa da Phantasy Star, her zaman kendini oynatmasını bilen bir oyun olmuştur. Little Wing adındaki bir paralı asker grubunun elemanı olarak oyuna başlıyoruz ve kısa sürede bir takım olay çıkartan uzaylıların peşine düşüyoruz. Hikaye de bundan öteye gitmiyor açıkçası. Yarattığımız karakterin birçok özelliğini, her MMORPG’de yaptığımız gibi burada da detaylı bir şekilde belirliyoruz. Bir sınıf seçtikten sonra da direkt olarak savaşlara geçebiliyoruz.

Phantasy Star Portable 2 Oyunu Konusu - Senaryosu
Phantasy Star Portable 2 Oyunu Konusu – Senaryosu

Phantasy Star Portable 2 Kazanılan Puanlar

PSP oyunu olduğu için, PSP2 (Vaaay, kısaltınca çok havalı oldu…) pek fazla çevrede dolaşıp eğlenmenize izin vermiyor. Özgürce gezebileceğiniz alanlar kısıtlı ve oyun genellikle zindanlarda, yaratık peşinde geçiyor. Savaşlara tek kişi katıldığınız takdirde size bilgisayarın kontrolünde arkadaşlar eşlik ediyor ama onlara güvenmek, yapabileceğiniz büyük hatalardan bir tanesi olur.

Yapay zeka maalesef bu oyunda fazlasıyla “yapay”. Savaşların sonunda kazandığımız puanları ne yaptığımızı tahmin edebiliyorsunuzdur: Seçtiğimiz sınıfa göre özellikler alıyoruz. Buradaki güzellik şu ki puanlarımızı istediğimiz zaman değiştirebiliyoruz. Yepyeni bir kırbaç buldunuz ve siz tüm puanlarınızı tüfeğe yığmışsınız. Endişeye mahal yok çünkü puanlarınızın dağılımını değiştirebilirsiniz.

Savaşmanın ötesinde bu oyunda yapabileceğiniz bir başka şey de odanızı birçok eşyayla dekore etmek. Sırf yepyeni eşyalar bulmak, satın almak için bu oyunu oynayacak birçok Uzak Doğulu oyuncu gösterebilirim size. Türkiye’den ise kimseyi işaret edebileceğimi sanmıyorum. Günlük yaşantınız bolca wi-fi noktası olan yerlerde geçiyorsa, bu oyunu her saniye online olarak tecrübe edebilirsiniz ama diğer türlü, tek kişilik senaryoda oyunun biraz zayıf kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Phantasy Star Portable 2 Artıları Eksileri

+ Online olarak oynanabilmesi, birçok farklı silahın olması ve yetenek puanlarının istediğiniz zaman düzenlenebilmesi
– Tek kişilik oyun uzun süre oynanabilecek kadar eğlenceli değil, yapay zeka yine kötü, yine kötü!

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir