Naruto Shippuuden: Ultimate Ninja Storm 2 Oyunu İncelemesi

Naruto Shippuuden Ultimate Ninja Storm 2 İncelemesi

PS3’e özel hazırlanan ilk Ultimate Ninja Storm çıktığında bende PS3 mü yoktu, PS3’üm mü patlamıştı, ben mi derin uykudaydım, hatırlamıyorum fakat o oyunu çok geç oynamıştım ve oynayamadığım süre boyunca da etrafta Naruto kostümüyle gezdim. Saçımı sarıya boyayıp gözüme mavi poşet taktım. Olayın fazla etkisinde kaldığım için de durum ters tepti ve Naruto’dan uzaklaştım. (Dalga geçtiler demiyor da…)

Daha önce de söylemiştim; Naruto Shippuuden’den bir süredir uzağım. O bir süre boyunca neler olup bittiğini ise bu oyundan öğrendiğimi gurur duyarak söylüyorum çünkü burada ne “filler” var, ne 20 bölümde biten tek bir savaş var, ne de sürekli espri yapmaya çalışan anime klasiği karakterler… Bu oyunda aksiyon var, bu oyunda macera var. Bu oyunda ne yok mesela… Zor hareketler yok, derinlik yok. Senaryo, Gaara’nın kaçırılması ile başlıyor ve anime’deki ünlü savaşlarla ve bölümlerle devam ediyor.

Ultimate Ninja Storm 2 Ultimate Jutsu
Ultimate Ninja Storm 2 Ultimate Jutsu

Her ne kadar oyuna Naruto ile başlasak da senaryoya göre birçok farklı karakteri kontrol etme imkanımız oluyor. Karakterlerin kontrolleri birbirinden farklı değil. Herkes tek bir tuşla ana saldırı hareketini yapıyor, tek bir tuşla kunai fırlatıyor ve tek bir tuşla Chakra’sını aktive ediyor. Kombo yapmak için saldırı tuşuna art arda basmak yeterli. Peki o zaman karakterler arasındaki farklılık nerede?

Naruto Shippuuden Ultimate Ninja Storm 2 Oynanışı

Karakterlerin komboları, her ne kadar tek bir tuşla yapılıyor olsa da birbirinden farklılık gösteriyor. Örneğin Gaara’nın başlangıç vuruşlarının menzili çok kısayken, Rock Lee daha hızlı olduğu için rakibinin hemen yanında bitiveriyor. Ayrıca Chakra kullanılan hareketler, karakterlerin birbirinden farkını net bir şekilde ortaya koyuyor. Dövüş sisteminde dikkat etmek gereken iki konu var: Birincisi zamanlamayı tutturup hareketlerden “yerinize odun parçası bırakarak” kaçmak ve rakibinizin arkasında belirmek. Bu çok önemli çünkü bir komboyu baştan sona yerseniz, çok fazla hasar alıyorsunuz. İkincisi de komboların sonuna Chakra’nızı harekete geçirerek yaptığınız özel hareketi bağlayabilmek ve bunu rakibinize yedirmek.

Ultimate Ninja Storm 2 Karakterlerin Özel Hareketleri - Kombo ve Chakralar
Ultimate Ninja Storm 2 Karakterlerin Özel Hareketleri – Kombo ve Chakralar

Ultimate Ninja Storm 2 Karakterlerin Özel Hareketleri – Kombo ve Chakralar

Her karakterin özel hareketi -doğal olarak- birbirinden farklı. Bunların en iyi nasıl kullanıldığını keşfetmek de size kalıyor. Elbette ki bu oyunun en güzel olduğu kısım dövüşler fakat dövüşmenin yanında, animede yer alan kasabalarda dolaşmak da mümkün. Buralarda dolaşırken bir ton yan görev alabilir ve çevrede gizlenmiş eşyaları toplayabilirsiniz. Topladığınız eşyalar, materyaller veya onlar her ne ise, öyle ya da böyle bir işe yarıyor. Çoğu dükkanlardan satın alabileceğiniz güçlendirici yiyeceklerin oluşturulabilmesinde işe yarıyor ve bunları bir kez oluşturduktan sonra, para vererek satın alabiliyorsunuz.

Naruto Shippuuden Ultimate Ninja Storm 2 Grafikleri Nasıl

Size şöyle söyleyeyim, oyundaki “Ultimate Jutsu”lar (Karakterlerin süper hareketleri diyelim.) ve ara sahneler o kadar kaliteli ki animenin çizimleri sönük kalıyor. Boss savaşlarında ekranda ne olduğunu izlemek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. (Fakat bunu yapamayacaksınız çünkü o sırada bir dizi tuşa basmanız gerekecek.) Naruto fanatiklerinin düşünmeden alması gereken, gerçekten çok keyifli bir oyun. Online olarak da oynanabiliyor, geriye dönük yapısı da mevcut. Kısacası, beklemeniz zararınıza; geliyor Rasengan!

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir