Little Big Planet 2 Oyun İncelemesi

Little Big Planet 2 Oyun İncelemesi

“User generated content” denilen sistem hayatıma girdiğinden beri en saçma oyunlardan bile deli gibi zevk alıyorum. Almamak mümkün mü? Oyuncuların sevdiği oyunları geliştirip daha fazla zevk aldığı; onlara modlar, karakterler ve haritalar hazırlayabildiği oyunlar yıllar geçse de hem güncelliğini koruyor; hem de hafızamıza fazladan çaba sarf ettiğimiz için altın harflerle yazılıyor.
Örneğin Warcraft III; yıllar öncesinin kullanıcılarının hazırladıkları haritalarda hala keyifle oynuyoruz. (Ben hala oynuyorum vallahi.) Peki ya Will Wright’ın beynimize işlediği Spore ve bitmek bilmeyen The Sims serileri… İnanın, bu “user generated content” olayı var diye Second Life’a bile bir dönem sarmışlığım var.

Biliyorum ki çoğunuzun şu saydığım oyunlara sırf bu yüzden fazladan vakit ayırmışsınızdır. Peki ya Sony PlayStation 3’ün en sevimli bıcırığı Sackboy’un işaret parmaklarıyla dans ettiği Little Big Planet ’e ne demeli?

Little Big Planet 2 Oyun İncelemesi
Little Big Planet 2 Oyun İncelemesi

İlk tanıtım videosunu izlediğimde, içime dolan heyecanı bir ben bilirim. O gün bugündür hayatımızda kendisi. E3’teki ilk demosuyla “Nasıl yani?” dedirten ve çıkması için gün saydığımız LittleBigPlanet 2, bu kez gerçekten tasarımcılarını bile bir adım geride bırakabilmemiz için
birçok yenilikle PlayStation 3 severler için geliyor!

Kapalı beta sürümüyle severlerinin merakını az da olsa bastırabildiği LBP2, yeni tasarım araçları ve yepyeni dünyasıyla 16 Kasım 2010’da PlayStation 3 için raflarda yerini alacağını açıklamıştı. Fakat işler sandığımız gibi yürümedi ve hevesimiz kursağımızda kaldı sevgili okuyucu. Media Molecule tarafından yapılan açıklamaya göre, oyunu en mükemmel seviyede ve sıfır hatayla sunmak istedikleri için oyunun Ocak 2011’e ertelenmesini uygun bulan yetkililer kendi çaplarında ne kadar haklı olsalar da benim işime pek gelmedi bu ertelenme olayı.

Little Big Planet 2 Oyununun Orijinal İlk Versiyondan Farkı

Arkası arkasına gelen resmi videolar da üstüne tuz – biber ekti ve LittleBigPlanet 2 neredeyse bütün ayrıntılarıyla gözler önüne serildi. Nelerin değiştiğine ve geliştiğine hep beraber göz atalım. Bahsetmem gereken ilk gözle görülür değişiklik, grafikler. (Gözle görülmesi tabii ki çok normal.)
Efektler gerçek anlamda çağ atlıyor. Sackboy’umuzun (Bazılarımızınki Sackgirl gibi, evet.) atlamaya çalıştığı alevler, ışık dağılımları ve sis efektleri ciddi anlamda gelişmiş. Diğer yeniliklerden en önemlisi ise Move desteğinin LittleBigPlanet 2’de olacağını açıklanması.

Henüz kesinleştirilmiş değil fakat indirilebilir içerik veya oyun ile beraber gelecek olacağı düşünülen içerik ile 10 bölümlük bir Move demosuyla karşı karşıya kalacağız. Oyununun tam sürümüne sahip olanlar ise Move destekli bölümleri Ocak ayından sonra oynayabilecekler. Çıkışından belli bir zaman sonra edineceğimiz versiyonla oynayabilmenin yanında, oyuncular kendi Move bölümlerini de tasarlayabilecekler.

Açıklamalarda en dikkat çeken nokta ise herkesin kendi kamerasının bakış açısını kullanabilme olanağı. İlk oyunda herkesin tek kamera görüntüsünü kullanması tasarruf açısından başarılı olsa da
oynanabilirlik açısından can sıkıcı bir özellikti maalesef.

Little Big Planet 2 Sackboy 'un Dünyası (veya Sackgirl)
Little Big Planet 2 Sackboy ‘un Dünyası (veya Sackgirl)

Little Big Planet 2 Sackboy ‘un Dünyası (veya Sackgirl)

Media Molecule’un hali hazırda tasarladığı 50’nin üzerinde bölüm sayısı mevcut görüyor. Oyucular
belli yardım bölümlerini aştıktan sonra “Play Mod”da istedikleri gibi takılabilecekler. Bunların
da belli konseptleri var. Çin bahçeleri, New York caddeleri, Meksika çölleri gibi toplamda 8
temalı bölüm bulunacak.

“Creatinator” denen bölüm tasarlama kısmı ise başlı başına bir görsel şölen. İlk oyunda da olan bölüm tasarlama kısmı bu kez oyuncuya neredeyse sınırsız imkan sunacak. Yapımcıların dediği bir şeyi hatırlatmak istiyorum ki aklınıza iyice yerleşsin; “ Sadece platform oyunu değil, bütün platformları bir araya getiren bir oyun hazırlıyoruz.” Yani LBP2 içinde stratejiden shooter’a ve adventure kadar farklı bölümler tasarlayabileceğiz. Üstelik PlayStation Network’ten sevdiğimiz karakterler de olacak; ACII’nin Ezio’sundan tutun, Kratos’a veya Final Fantasy karakterlerine kadar… Editörü zamanı durdurma, geri alma ve yavaşlatma gibi fonksiyonlar için de kullanabileceğiz. Bunun dışında araçları ve bonus bölümlerini tasarlama alanlarında da oldukça fazla seçenek bizleri bekliyor olacak.

LBP2 bize bolca zamanı Sackboy’larla geçireceğimizi vaat ediyor. Oyun dünyasının içinden bir parçaymış gibi hissetmek için fazla etrafa bakınmamıza gerek yok; Sackboy bizi istediğimiz dünyaya götürmeye şimdiden hazır!

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir