DmC Devil May Cry İnceleme

DMC Devil May Cry Oyunu İncelemesi

Soğuk havalarda yazılar yazmak zorlardı cümlesinde fazlasıyla çoğul eki kullanıldığı için cümle sorunlu gözüküyor değil mi? Haklısınız ama hepsi 0’a düşen dereceler ve benim moralimin bozulması. Sırf bu yüzden gidip Miami’de yaşayacağım, Dexter’ın kapı komşusu olacağım.

Oysa ki Dante’nin güneşli ortamlarda bir bir yaratık kestiği şu dünyaya bakıyorum da… Ne kadar güneşli, ne kadar insanın içini ısıtan bir görüntü sunuyor. Ben neden orada değilim diyorum Dante dev tırpanıyla düşmanlarını paralarken; şu köşede otururdum diye düşünüyorum o havaya fırladıktan sonra 12 dakika kadar orada kalırken… Beni de yanına al Dante, benim de orada olmaya hakkım var!

DMC Devil May Cry Oyunu İncelemesi
DMC Devil May Cry Oyunu İncelemesi

Dante’yle bir süre dalga geçildi. Yok “emo” oldu denildi, yok özünden uzaklaşıyor denildi, yok Avrupa’lı oldu diye söylenildi. Öyle bir şey yok arkadaşlar. Bir insanın saçı değişti diye, karakteri de değişecek değil ve DmC’nin herhangi bir fragmanını izlerseniz, Dante’nin nasıl eski gücünde ve asabi tavırda olduğunu da rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Dante eskisi kadar hızlı ve eskisinden daha fazla savaşma isteğinde. Bunu ilk dakikadan, hareketlerinden anlıyoruz.

DMC Devil May Cry ve Dante Angel

Size hemen klasik bir dövüş portresi çizeyim. Dante Angel silahlarından bir tanesi olan tırpanıyla, bir düşmanına saldırmaya başlıyor. Kombonun dördüncü hareketinde düşmanını havaya atıyor ve peşinden de kendisi zıplıyor. Komboya burada devam ediyor fakat önceki oyunlardan çok daha uzun bir kombo görülüyor. Son vuruşunda düşmanını ileri fırlatıyor ama düşmanı halen hakkın rahmetine kavuşmuş değil. Yaratık yere düşmeden, en temel Devil silahını kullanıyor ve düşmanını bir halat atmışçasına, yanına çekiyor. Ağzına ağzına vurmaya devam ederken de düşmanı pes ediyor ve geldiği yere, Limbo’ya geri dönüyor.

Belki fark ettiniz, belki etmediniz, size tonla bilgi verdim yukarıda anlattığım senaryoda. Anladıklarımıza bir bir bakalım. Öncelikle neymiş, Dante’nin komboları artık daha çeşitli ve daha hızlı. Farklı silahları var ve standart kılıcının yanında bir tırpana sahip olacak. Silahları ve güçleri iki sınıfta toplanacak ve bunlar da Devil ve Angel olarak ayrılmakta. Devil silahlarından “düşmanını tutup yakına çekme” bir kombo içinde kullanıldığında gayet şık duracak, Angel silahlarının yanında, Angel güçleri Dante’nin mekanda daha hızlı hareket etmesinde rol oynayacak. (Evet bunu ilk defa söylemiş oldum.)

DMC Devil May Cry Senaryosu ve Grafikleri
DMC Devil May Cry Senaryosu ve Grafikleri

DMC Devil May Cry Senaryosu ve Grafikleri

Senaryomuzun son ayağında adı geçen Limbo, yaratıkların inine verilen isim aslında. Şöyle ki bir dünyamız var, bir de paralel bir dünya var ve orada da ne hikmetse zebaniler yaşıyor. Bu paralel dünyanın adı Limbo. (Dante falan deyince zaten olay İlahi Komedya’ya gitmezse olay çıkar.) Limbo’daki yaratıklar, bir paralel dünyaya geçmeye çok meraklı fakat bu durum elbette Dante’ye ters ve onları gördüğü yerde kesip biçiyor.

Görsel açıdan da oyunda sağlam değişiklikler var. Özellikle Devil May Cry 2’de ortamlar artık o kadar çirkin olmuştu ki bir daha düzelir mi diye endişelenmedim değil. Diğer oyunlarda biraz daha toparlamış olsa da hep kasvetli bir hava, hep karanlık kaplamalar, insanın ruhu kararıyordu. DmC’da ise parlak tonlar, güneşin bina duvarlarından yansıması, her yerin Ortaçağ dönemi gibi gözükmemesi çok iyi olmuş bana sorarsanız. Her ne kadar oyunun çok az bir kısmını görmüş olsak da Ninja Theory’nin konuya eğiliş tarzını beğendim.

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir