Castlevania Lords of Shadow İncelemesi

Castlevania Lords of Shadow İncelemesi

Castlevania Lords of Shadow İncelemesi…Yazdığım en keyifli yazılardan biriydi bu. Arka plana bu 25 senelik serinin ilk halkasında James Banana sahne adıyla Kinuyo Yamashita tarafından yapılan müzikleri koydum. Gözlerimin önüne 16-bitlik o ilk Castlevania oyunlarının grafiklerini getirdim. Kısa süre önce konsolda son bir kaç saattir oynamaya dayandığım lords of shadow’un etkilerini kafamdan silmeye çalıştım. 25 senenin sonunda kendine radikal şekilde yeni bir yön çizmeye karar veren serinin son halkasından çok da memnun kalmadığımı sanırım anlamışsınızdır.

Castlevania Lords of Shadow Senaryosu ( Hikaye ve Konu)
Castlevania Lords of Shadow Senaryosu ( Hikaye ve Konu)

1986da side-scrolling formatıyla yola çıkan castlevania bugün artık bir 3rd person action adventure olarak karşımıza çıkıyor. Combat cross ismi verilen silahımızla 40 farklı comboyu klasik puan topla satın al mantığıyla unlock ederek klasik düşmanlarımız ve level sonu bossları ile çılgınca bir savaşa tutuşuyoruz. Burada boss karşılaşmalarında final aksiyonları mekanik itibariyle god of war ile birebir aynı diyebilirim. Light dark magic sistemi ile zenginleşen karakterimiz ilk bakışta ciddi aksiyon yüklü bir imaj çiziyor. Fakat bir süre sonra fark ediyorsunuz ki butonlara belli başlı kombinasyonlarda sürekli aynı formatta basıyorsunuz. Anlayacağınız aksiyon zenginliği biraz modaya uymak amacıyla eklenmiş rpg öğelerinden ibaret.

Castlevania Lords of Shadow Senaryosu ( Hikaye ve Konu)

Hikayeye gelince, ana karakterimiz olan Gabriel Belmont bir brotherhood of light üyesi. Gabriel’in karısı Marie öldürülüyor ve limboya sıkışıp arada kalmış bir ruh olarak onu çağırıyor. Pan nam-ı diğer guardian of the lake tarafından korunan ve ormanın en ücra köşesinde saklı olan Lake of Oblivion ‘a gidiyor ve burada ölülerle konuşabildiğimizi anlıyoruz. Marie dile geliyor bize evrenin nasıl kurtarılacağını anlatıyor ve macera da asıl bu noktadan sonra başlıyor. Burada oyunun aslında en azından bir yönünün çok başarılı olduğunu da anlıyorsunuz bu da mekan tasarımları. Gerçekten oyundaki her bölüm görsel bir şölen sunuyor oyuncuya.

Castlevania Lords of Shadow İncelemesi
Castlevania Lords of Shadow İncelemesi

Ancak her biri özenle tasarlanmış bölümler zengin combolar level sonu bossları derken oyun bir süre sonra bu artıların tümünü yavaş yavaş rutin seyri nedeniyle kaybediyor. Bana göre castlevania gibi bir klasik seri ilk gün neye tutunduysa onlarca sene sonra bile bu formülünün sırrını korumalı ve popüler kültür ürünlerinden bu kadar etkilenmemeliydi. Metal gear, Mario gibi seriler bunu başardı. Fakat Castlevania Lords of Shadow ‘u oynayınca karşımızda god of war veya devil may cry olmaya çalışan özenti bir oyun görüyoruz maalesef.

You May Also Like

About the Author: rakunpelikanoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir